Ana içeriğe atla

Düşün

Yol boyu düşündüm biraz.  Yol kısaydı uzun olsun diye düşündüm.  Günlerce, aylarca hatta yıllarca yürümeyi düşündüm. Kulağımda Edip Akbayram dan Aldırma şarkısı. Alabildiğine yürümeyi düşündüm, bıkmadan ve usanmadan.

Sonra yok olmayı düşündüm. Hiç olmamış doğmamış gibi. Dünyayı gormemis, yaşamamış gibi. İnsanları tanımamayı düşündüm. Pis oyunlarini gormemeyi.

En son düşünmemeyi düşündüm.  Dümdüz bir insan gibi yaşamayı.  Her sabah işe gidip akşam eve gelmeyi.  Üzüntu ya da neşeyi bir çöp kutusuna atmayı.

Ne de olsa düşünmeden verilen kararlar vardı. Ben düşünsem ne olacaktı hem. Bıraktım tüm düşünceleri ki eve gelmiştim artık ve kararımı vermiştim. Peki ne oldu biliyor musun? Kafamı yastığa koydugumda yine düşündüm. Birileri düşünmüyor diye patlayan bombalar geldi aklıma. Gözlerimi kapattım ve artık bende ölüydüm.  Yorulmuştum zaten...Ertesi gun hayat devam etti. Sanki dün hiç olmamış gibi. Ölenler öldü, unutanlar unuttu, unutamayanlarda unutmuş gibi yaptı. Nede olsa hayat devam ediyordu...


Yorumlar

 1. Düşünmek yorar adamı dedim yazının başında ama sona gelince düşünmeden edemedim.
  Dediğiniz gibi hayat devam ediyor.. yeni acılar yeni umutlar ve mutluluklar gibi dibi gelmeyen düşünceler olacak.. 🐞

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayatın gidişatı bunları getirmemeli ve maalesef ki biz dusuncelerimizden hiç bir zaman siyrilamayacagiz.

   Sil
 2. Bazen üzülmek dışında hiçbir şey yapamıyor olmanın çaresizliğine gömülüyor insan. Düşünmemeyi başaramadığı gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizler insan olarak bazılarının düşünmediği şeyleri düşündüğümuz için üzüntü her zaman var olur.

   Sil
 3. Bazen bende kendime diyorum. Ne düşünüyorsun? İşe git, eve gel yaşa gitsin. Ama olmuyor. Illa düşünüyor, sorguluyor insan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorgulamazsak kabullenmiş oluruz ve bu kabullenebilecek bir şey değil maalesef.

   Sil
 4. Yorulma sen düşün hep düşündüklerini her zaman aktar bu satırlara... Seni bulup okuyanlarda muhakkak düşünecekler bu yazılara... hep ol sen....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir gece iş çıkışında kafamda deli sorular ile eve giderken. O gece çok farklıydı. Kulaklık kulağımda dış dünyadan bağımsız. Sokak lambaları sadece benim için var orda. Ben o soğuk içime işlerken ki titremem ve yalnızlığın keyfini cikarmam. Aslında gerçekten yol çok kısaydı. 3-4 dakikalık yolu 25 dakikaya çıkardım. Eve gitmek istemiyor hatta o şekilde saatlerce yürümek istiyordum. Her şey silindi aklımdan bir ara. Eve girip yatağıma uzandigimda tüm dünya gerçekleri ile gözümün onundeydi. Artık vücudum uykusuzlugu çekiyordu ve gözlerim kendiliğinden kapaniverdi. Bir an hafif hissetmistim kendimi, şimdi ise dünya omuzlarımda

   Sil
  2. Ne denir ki Eyyy Dost Dünya Omuz,larındaysa Söylenecek söz, kelam edilecek cümle, Yazacak satır kalmamış Mayısa... Yine,de derki Mayıs Arkadaşına Omuzlarında olsa dünya İçindekileri yaz demiş.....

   Sil
  3. Yazmaz sam eğer o kafandaki sesleri durduramiyorum. Ama onlar gelmeden de yazamıyorum. :)

   Sil
 5. Düşünmeden geçirdiğimiz birgün bile yok sanırım 😔. Yürümek iyi geliyor gerçekten. Yürürken düşünceleri de yollara bırakıyorum kısım kısım. Durunca yeniden üşüşüyor düşünceler. Kalemine sağlık Uğur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef. Yürümek ve sessizlik hep iyi gelmiştir bana ki unutmamamız daima hatirlamamiz gereken şeyler de var.

   Sil
 6. Düşünmek, sorgulamak insana özgü. Düşündükçe, sorguladıkça sorumluluğumuzun da arttığını hissediyoruz. Düşünemediğimiz zaman bir kısır döngünün içindeyiz. Zaman duruyor, dünya duruyor adeta. Kendini, zorlayarak yorulmamak için düşünmeyenler de bir nevi bitkisel hayat yaşamıyorlar mı? Oysa daha sonraki zaman diliminde kendilerini daha yorgun hissediyorlar, uyum sağlayamıyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bir nevi onu istiyordum. Bitkisel bir hayatta ömrümün geri kalanını tamamlamak. Bencilce bir düşünce ama öylece ölümü beklemek. Yapamadım ve yapamıyorum. Kafamı ne tarafa cevirsem bu dünya beni dusundurmekten başka hiç bir şey yapmıyor.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Aşk Farkettirmeden Yakar.

İnsani Düşünceler

Açgözlü  insanların zirve yaptığı bir dönemden yazıyorum bu satırları.  Biraz inat ediyor ve sabrediyorum ama kırılmıyor da değilim.  Suçlar ise tavan yapmış dünyanın her köşesinde.  Köşe kapmaca oynuyorlar desem, yaptıkları o kadar masum değil. En son düşüncelerimin arasında gelir yalnız olmak. İntihar ile sınanan bedenler arasında yerimi alırım. O zaman, ölümle noktalarım yalnızlığı. Ama vazgeçecek değilim ya en sevdiklerimden. Zaten en sonunda gerçekleşmeyecek mi bu gerçek? Belki o zaman elim kolum bağlı yükselirim.

Vahşi Yaşam Belgeseli

Dünya sakin bir hayatını sürdürüyor her zamanki gibi. Göğe uzanan ağaçların arasından gelen kuş sesleri tamamlıyor sakinliği. Az ileride karnını doyurmak için aslan avını kovalıyor. Bir taraftan ciğerlerine temiz hava giriyor. Sistem çok güzel bir şekilde oturmuş.

İnsan Nasıl Bir Varlık?

Aynı Sen?

Klasik düşünceler sapağındayım. Aklımda, hep aynı sen. Gökyüzüne uzanan yalnızlar durağındayım. Yıldızlar ise çok parlak, aynı sen.
Elimde eski bir gitar. Vururum tellerine ve bir güzel dinlerim. O ses varya beni benden alan. Aynı sen.
Otobüsler gelir gider. Kimisi ise durmadan gider. Kimiside durur ben binmem. Seni beklerim öylece. Çünkü karşımda gördüğüm aynı sen.
Şiirler yazarım durmadan, yorulmadan. Sonra yırtar atarım. Sahipsiz taşları toplarım yoldan. Sahiplenirim onlara, koyarım baş ucuma.
Neyse ben uyuyorum artık. Evet, biraz erken biliyorum. Kıvrılıyorum şöyle bir köşeye. Rüyamda gördüğüm ise aynı sen...